Kredyty

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt gotówkowy z banku i od czego to zależy?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak07.04.20244 min.
Do jakiej kwoty można wziąć kredyt gotówkowy z banku i od czego to zależy?

Kredyt gotówkowy, obok kredytu hipotecznego, cieszy się sporą popularnością wśród Polaków. Chociaż kojarzony jest głównie z niewielkimi kwotami, to daje jednak możliwość otrzymania solidnego zastrzyku gotówki. Interesuje cię kredyt gotówkowy? Dowiedz się, do jakiej kwoty możesz się o niego ubiegać.

Jeśli potrzebujesz pieniędzy „na już”, z pewnością zainteresuje cię kredyt gotówkowy (RRSO 13,2%, kalkulacja wykonana na 17.11.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie). To jedna z najczęściej wybieranych form zewnętrznego finansowania, która pozwala pozyskać niezbędne środki z możliwością przeznaczenia ich na dowolny cel. Dla banku nie ma zatem znaczenia, na co potrzebujesz pieniędzy – nie będzie tego weryfikować. Dla ciebie cel finansowania jest jednak istotny – nie wszędzie otrzymasz wsparcie na generalny remont domu, czy zakup samochodu prosto z salonu. Dlaczego? Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy potrzebujesz.

Kredyt gotówkowy – jakie kwoty są dostępne?

Potrzebujesz 4000 zł na wyjazd wakacyjny? A może przydałoby ci się 100 000 zł na generalny remont mieszkania? Oba wydatki możesz sfinansować w ramach kredytu gotówkowego, jednak wiele zależy od twojej zdolności kredytowej oraz indywidualnej propozycji konkretnego banku. Dlatego w jednym banku masz szansę na kredyt w wysokości do 10 000 zł, a w innym – nawet do 200 000 zł.

Pamiętaj! To, że bank ma w swojej ofercie kredyt gotówkowy do 200 000 zł, wcale nie oznacza, że tyle otrzymasz. Wszystko zależy od twojej zdolności kredytowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć, do jakiej kwoty kredyt gotówkowy możesz zaciągnąć, przejrzyj ofertę kilku instytucji finansowych. Dzięki temu będziesz mieć pogląd na dostępne możliwości i wybór opcji najlepiej wpisującej się w twoje oczekiwania.

Kredyt gotówkowy – do jakiej kwoty maksymalnie?

Choć banki mogą we własnym zakresie kształtować swoją ofertę, nie mają pełnej swobody. Muszą trzymać się ściśle Ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z przepisami, mogą zaoferować kredyt gotówkowy na kwotę nie wyższą niż 255 550 zł.

Ważne! Przepisy określają nie tylko maksymalną kwotę kredytu gotówkowego, ale również okres kredytowania (10 lat).

W praktyce maksymalna dostępna kwota kredytów gotówkowych wynosi od 200 000 zł do 250 000 zł i właśnie z takimi ofertami możesz spotkać się najczęściej. Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy bank proponuje tak wysokie kwoty swoim kredytobiorcom.

Kredyt gotówkowy online a maksymalna kwota finansowania

Interesuje cię kredyt gotówkowy online i zastanawiasz się, ile maksymalnie możesz pożyczyć? W tym przypadku również obowiązuje „kwota ustawowa” – nie więcej niż 255 550 zł. Jednak to, czy uda ci się uzyskać tyle środków, zależy od konkretnej oferty – na pewno nie będzie to możliwe w każdym banku.

Kredyt gotówkowy – do jakiej kwoty bez zaświadczeń?

Jednym z atutów kredytu gotówkowego jest uproszczona procedura, dzięki której pieniądze mogą trafić do kredytobiorcy nawet tego samego dnia. Banki nie potrzebują zaświadczenia od pracodawcy o wysokości wynagrodzenia, czy innych dokumentów finansowych. Wystarczy jedynie oświadczenie kredytobiorcy o dochodach.

Ograniczone do minimum formalności mogą niekiedy oznaczać „limit” na kwotę kredytu gotówkowego. W praktyce w ten sposób nie weźmiesz więcej niż kilkanaście tysięcy złotych. Jeżeli natomiast będziesz potrzebować większego zastrzyku gotówki, bank może poprosić o przedstawienie dokumentów finansowych. Wszystko zależy od wewnętrznej polityki danej instytucji finansowej.

Od czego zależy dostępna kwota kredytu gotówkowego?

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu gotówkowego? To, o jaką kwotę możesz się ubiegać, zależy od kilku czynników. Wiesz już, że:

  • maksymalna kwota kredytu gotówkowego – jest regulowana ustawowo (zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim);
  • kwota kredytu gotówkowego zależy też od wewnętrznej polityki danego banku – niektóre instytucje mogą udzielać finansowania na kwotę np. 50 000 zł, a inne na kwotę nawet 200 000 zł.

Pamiętaj również, że twoja zdolność kredytowa może być tym czynnikiem, który wyznacza górną granicę wysokości kredytu. Dlaczego? To, że bank ma w swojej ofercie kredyty udzielane nawet do wysokości 200 000 zł, wcale nie oznacza, że tyle otrzymasz. Wszystko zależy od tego, jak duża jest twoja zdolność kredytowa.

Przykład 1. Załóżmy, że bank ma w ofercie kredyt gotówkowy na kwotę 150 000 zł. Chcesz zaciągnąć takie zobowiązanie na okres 3 lat. Przy zarobkach na poziomie 4500 zł netto, Twoja zdolność kredytowa może okazać się niewystarczająca.

Przykład 2. Załóżmy, że bank ma w swojej ofercie kredyt gotówkowy na kwotę 40 000 zł. Chcesz zaciągnąć takie zobowiązanie na 3 lata. Przy zarobkach na poziomie 6000 zł netto, istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnej decyzji.

Podsumowując, chociaż Ustawa o kredycie konsumencki dopuszcza tego typu zobowiązanie na poziomie 255 550 zł, w praktyce to zdolność kredytowa determinuje wysokość dostępnego finansowania. Pamiętaj też, aby ubiegać się o kredyt gotówkowy na taką kwotę, jaka jest ci faktycznie potrzebna – nawet jeśli masz dużo wyższą zdolność kredytową.

Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły