Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się ze sporym ryzykiem. Nierzadko osoba, która prowadzi firmę w pojedynkę, nie generuje wysokich przychodów. Właśnie dlatego warto zadbać o dobre ubezpieczenie firmy jednoosobowej. Jaki to koszt? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.
Ubezpieczenie firmy jednoosobowej – cena
Trudno określić, ile zapłacisz za tego typu polisę. Wszystko jest zależne od kilku czynników, dlatego by dowiedzieć się, jaki jest koszt ubezpieczenia firmy jednoosobowej warto skontaktować się z multiagencją, taką jak CUK Ubezpieczenia. Doświadczony agent ubezpieczeniowy przygotuje spersonalizowaną ofertę. W takim miejscu będziesz mógł także porównać kilka ofert, a także skorzystać z rabatów, dzięki którym obniżysz wysokość składki.
Od czego zależy koszt ubezpieczenia firmy jednoosobowej?
Jednym z czynników, które wpływają na ostateczną wysokość składki, jest zakres ubezpieczenia firmy. Ten z kolei jest zależny od tego, jaką działalność prowadzisz. Inne ubezpieczenie firmy jednoosobowej będzie potrzebne informatykowi, a inne osobie, która prowadzi zajęcia dla dzieci. Trzeba pamiętać, że przedstawiciele niektórych profesji muszą obowiązkowo wykupić OC zawodu. Również OC właścicieli pojazdów mechanicznych (w tym przypadku auta firmowego) jest obowiązkowe. O tym, jakie ubezpieczenia mogą wchodzić w skład polisy firmowej, piszemy poniżej.
Koszt ubezpieczenia firmy jednoosobowej zależy także od wysokości sumy ubezpieczenia poszczególnych jej elementów. W przypadku obowiązkowych polis jest określona minimalna kwota. Im wyższa suma, tym wyższa składka.
Ubezpieczenie mienia firmowego
Czy interesuje Cię polisa, która zabezpieczy Twoją nieruchomość i ruchomości zgromadzone w siedzibie firmy w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak ogień czy kradzieży z włamaniem i rabunek? Wtedy nie tylko nie będziesz musiał pokrywać szkód związanych z pożarem czy kradzieżą cennego sprzętu, ale możesz utrzymać także ciągłość działalności, wynajmując lokal zastępczy za odszkodowanie z polisy. A może prowadzisz działalność gospodarczą w branży IT? Wtedy możesz rozszerzyć swoją polisę o ochronę sprzętu elektronicznego, m.in. laptopów, serwerów, drukarek, tabletów czy programów komputerowych itd.
OC zawodu
A może Twój zawód wiąże się z ryzykiem spowodowania szkody osobie trzeciej? W takim razie możesz kupić dobrowolne ubezpieczenie OC zawodu.
Jak działa taka polisa w praktyce? Załóżmy, że prowadzisz salon fryzjerski. By do niego wejść, klient musi pokonać kilka schodów. Zimą nie zadbałeś o ich odśnieżenie, a jedna ze stałych bywalczyń poślizgnęła się i złamała nogę. W ramach Twojego ubezpieczenia OC klientka otrzyma odszkodowanie. Ponieważ ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dotyczy zarówno szkód osobowych, jak i w mieniu, ta osoba otrzymałaby także ubezpieczenie, gdyby podczas upadku uszkodziła swój telefon.
Ubezpieczenia finansowe
Jeszcze inną kwotę zapłacisz, gdy Twoja polisa obejmie ubezpieczenie finansowe np. należności handlowych, które zabezpieczą Cię, gdy wystawiasz faktury z odroczoną płatnością, a Twój kontrahent ich nie opłaci.
Ubezpieczenia transportowe
Wśród tego rodzaju polis znajdziesz m.in. ubezpieczenie floty czy cargo, które obejmuje ochroną ładunki transportowe drogą lądową, powietrzną czy morską. Do ubezpieczeń transportowych zalicza się także OC przewoźnika czy spedytora.
Pamiętaj, że wysokość składki OC samochodu firmowego obliczana jest na podstawie profilu kierowcy i danych pojazdu.
Pakiet ochrony
Wiele towarzystw oferuje gotowe pakiety ochrony, dostosowane do potrzeb firm, wykonujących daną działalność. Na przykład osoba, która prowadzi jednoosobową firmę budowlaną, może zdecydować się na ubezpieczenie, składające się z OC działalności czy ubezpieczenia sprzętu budowlanego oraz ubezpieczenie komunikacyjne służbowego auta. Zakup takiego pakietu wiąże się zazwyczaj z korzystnymi rabatami.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC zawodu?
Najłatwiej jest w przybliżeniu określić koszt ubezpieczenia firmy jednoosobowej w postaci OC zawodu. To jedno z najważniejszych ubezpieczeń działalności jednoosobowej. Wysokość takiej składki w przypadku osób, które muszą je wykupić obligatoryjnie, ponieważ zobowiązuje ich do tego jedno z rozporządzeń Ministra Finansów, wynosi około kilkuset złotych rocznie.
Taka polisa wymagana jest w przypadku takich zawodów jak: lekarz, adwokat, księgowy, architekt czy inżynier budownictwa. Praktykowanie tych profesji wymaga dużej specjalizacji, a złe wykonanie obowiązków może prowadzić do poważnych szkód, np. zdrowotnych, jeśli chodzi o błąd lekarski.
Ważne!
Obowiązkowe ubezpieczenie OC zawodu obowiązuje w przypadku osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli np. księgowa zatrudniona jest w biurze rachunkowym w ramach umowy o pracę, to pracodawca przejmuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Warto wspomnieć, że składka będzie wyższa, jeśli zdecydujesz się na dodatkową ochronę w postaci wyższej sumy ubezpieczenia. Minimalna kwota, na jaką muszą ubezpieczyć się osoby zobligowane do wykupienia OC zawodu, jest ustalona przez przepisy. Jednak nic nie szkodzi na przeszkodzie, by wybrać wyższą sumę. To jednak wiąże się z wyższą ceną za ubezpieczenie jednoosobowej działalności.
Także osoby, które nie muszą takiej polisy wykupować, mogą się na nią zdecydować, jeśli ich praca wiąże się z dużym ryzykiem popełnienia błędu.
Czy opłaca się kupować ubezpieczenie firmy jednoosobowej?
To od Ciebie zależy, z jakich elementów składać się będzie Twoja polisa. Jednak trzeba pamiętać, że nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu. Na przykład wydatek kilkuset złotych rocznie na OC działalności może Cię uchronić przed koniecznością wypłacania wysokich odszkodowań osobom poszkodowanym w związku z prowadzeniem Twojej firmy.