Finanse

Sekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak07.03.20243 min.
Sekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?

Prowadzenie własnej działalności można porównać do niekończącej się podróży, która czasem jest łatwa i przyjemna, a innym razem pełna wybojów i zakrętów. Zdarza się, że w pewnej chwili warto skręcić z głównej trasy i eksplorować nowy nieznany teren. W takiej sytuacji dotacja jest jak piąty bieg, który rozpędza biznes. Dowiedz się, z jakich form finansowania możesz skorzystać.

Inwestycja w firmę to inwestycja w rozwój

Mówi się, że jeśli stoisz w miejscu, to tak naprawdę się cofasz. Zasada ta dotyczy również, a może w szczególności prowadzenia firmy. Świat nieustannie idzie naprzód, a Twoim zadaniem jest dotrzymać mu kroku. Bo przecież nie chcesz, żeby wyprzedziła Cię konkurencja. Rozwój jest zatem wpisany w biznes. Być może masz na niego pomysł i jedynym, czego Ci brakuje, są pieniądze. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być skorzystanie z dotacji i wybór takiej ścieżki finansowania, która najlepiej pasuje do konkretnych potrzeb.

Dotacje z Urzędu Pracy – na co możesz liczyć?

Na początek spróbuj podziałać lokalnie. Spójrz więc w kierunku urzędów pracy. To instytucje, które oferują dotacje nie tylko na start firmy, ale i na rozwój już istniejącego biznesu. Możesz więc ubiegać się o sfinansowanie wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy, które następnie zajmie osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. To rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej, jeśli potrzebujesz pracownika. Urząd pracy wesprze Cię wówczas finansowo w zakupie sprzętu, oprogramowania czy urządzeń. Na jaką kwotę możesz liczyć? Dotacja nie może przekroczyć sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Więcej o tego rodzaju finansowaniu przeczytasz na portalu dla przedsiębiorców Firmove.pl.

Fundusze Unijne – dla tych, którzy mają głowy pełne pomysłów

Bardziej niż pracownika potrzebujesz wdrożenia innowacji w swojej firmie? Wiedz zatem, że w gotowości do działania stoją Fundusze Unijne. Tego typu dotacje dla firm są przyznawane w trybie konkursowym i zwykle dotyczą sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Warto też pamiętać o tym, że obejmują kilka programów.

Najpopularniejszym z nich jest FENG, czyli Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Możesz z niego skorzystać, jeśli planujesz wdrożenie w swojej działalności innowacji. Może to być zakup nowoczesnych maszyn i sprzętu, cyfryzacja przedsiębiorstwa albo wdrożenie zaawansowanych rozwiązań w procesie produkcji. Dotację możesz ponadto przeznaczyć na rozwój projektów badawczych. Krótko mówiąc – chodzi o to, aby Twoja firma stała się bardziej konkurencyjna – również na rynkach zagranicznych i zmierzała w kierunku transformacji gospodarki.

O dotacje unijne na rozwój firmy możesz ubiegać się także w ramach konkursów regionalnych. Największe szanse na zwycięstwo mają w tym przypadku przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. W praktyce oznacza to wprowadzenie nowych produktów lub usług działających na skalę całego województwa.

Podpowiadamy, że dla sześciu województw: śląskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, przewidziano też Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Przewiduje on finansowe wsparcie na rekonstrukcję obszarów wysoko uprzemysłowionych. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby pomóc w inwestycjach produkcyjnych małym i średnim przedsiębiorcom – zapewnić środki na badania i rozwój, a przy okazji zainwestować w odbudowę środowiska.

Zrób coś dobrego dla swojego biznesu i dla środowiska – dotacje FEnIKS

Zwróć też uwagę na Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko – w skrócie: FEnIKS. W ramach programu możesz pozyskać dotacje na wdrożenie ekologicznych rozwiązań, w tym na inwestycje w odnawialne źródła energii, energooszczędne technologie czy rozwiązania pomagające zmniejszyć emisję CO2. Rezultat: Twoja firma będzie generować mniejsze koszty i pozwoli chociaż trochę odetchnąć Matce Naturze.

Henry Ford mawiał, że firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą. Dlatego, jeśli chcesz, aby Twój biznes rósł w siłę, nie przestawaj w niego inwestować. Jednocześnie nie bój się korzystać z różnych źródeł pomocy – w końcu one są po to, aby Twoja firma mogła wypłynąć na szerokie wody. Zgłoś się do wybranych organizacji, dopełnij niezbędnych formalności i ciesz się środkami, które pozwolą Twojej działalności rozwinąć żagle.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik
FinanseJak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik

W obecnych czasach, odpowiednie zarządzanie swoimi pieniędzmi jest bardzo ważne. Równie istotne jest posiadanie oszczędności, co wiele osób wciąż ignoruje. Uznać należy to za duży błąd, ponieważ odłożone pieniądze często mogą nas uratować w przypadku nieplanowanych, dużych wydatków. Z drugiej strony, oszczędności mogą posłużyć także jako sposób na realizację naszych planów życiowych, jak podróże, czy zakup nowego samochodu. Z tego względu, warto wiedzieć jak skutecznie odkładać pieniądze.

Odpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady
FinanseOdpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady

W świecie, gdzie technologia przenika nasze życie, nowe kasyna stają się częścią kultury hazardu. To więcej niż tylko szansa na szczęście - to emocjonująca przygoda. Wybór odpowiedniego kasyna, np. Magic365, oraz metody płatności mają kluczowe znaczenie. Przeanalizujemy popularne metody, ich zalety i wady, oraz podpowiemy, jak wybrać najlepszą opcję dopasowaną do Twoich potrzeb