Prowadzenie własnej działalności można porównać do niekończącej się podróży, która czasem jest łatwa i przyjemna, a innym razem pełna wybojów i zakrętów. Zdarza się, że w pewnej chwili warto skręcić z głównej trasy i eksplorować nowy nieznany teren. W takiej sytuacji dotacja jest jak piąty bieg, który rozpędza biznes. Dowiedz się, z jakich form finansowania możesz skorzystać.
Inwestycja w firmę to inwestycja w rozwój
Mówi się, że jeśli stoisz w miejscu, to tak naprawdę się cofasz. Zasada ta dotyczy również, a może w szczególności prowadzenia firmy. Świat nieustannie idzie naprzód, a Twoim zadaniem jest dotrzymać mu kroku. Bo przecież nie chcesz, żeby wyprzedziła Cię konkurencja. Rozwój jest zatem wpisany w biznes. Być może masz na niego pomysł i jedynym, czego Ci brakuje, są pieniądze. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być skorzystanie z dotacji i wybór takiej ścieżki finansowania, która najlepiej pasuje do konkretnych potrzeb.
Dotacje z Urzędu Pracy – na co możesz liczyć?
Na początek spróbuj podziałać lokalnie. Spójrz więc w kierunku urzędów pracy. To instytucje, które oferują dotacje nie tylko na start firmy, ale i na rozwój już istniejącego biznesu. Możesz więc ubiegać się o sfinansowanie wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy, które następnie zajmie osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. To rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej, jeśli potrzebujesz pracownika. Urząd pracy wesprze Cię wówczas finansowo w zakupie sprzętu, oprogramowania czy urządzeń. Na jaką kwotę możesz liczyć? Dotacja nie może przekroczyć sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Więcej o tego rodzaju finansowaniu przeczytasz na portalu dla przedsiębiorców Firmove.pl.
Fundusze Unijne – dla tych, którzy mają głowy pełne pomysłów
Bardziej niż pracownika potrzebujesz wdrożenia innowacji w swojej firmie? Wiedz zatem, że w gotowości do działania stoją Fundusze Unijne. Tego typu dotacje dla firm są przyznawane w trybie konkursowym i zwykle dotyczą sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Warto też pamiętać o tym, że obejmują kilka programów.
Najpopularniejszym z nich jest FENG, czyli Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Możesz z niego skorzystać, jeśli planujesz wdrożenie w swojej działalności innowacji. Może to być zakup nowoczesnych maszyn i sprzętu, cyfryzacja przedsiębiorstwa albo wdrożenie zaawansowanych rozwiązań w procesie produkcji. Dotację możesz ponadto przeznaczyć na rozwój projektów badawczych. Krótko mówiąc – chodzi o to, aby Twoja firma stała się bardziej konkurencyjna – również na rynkach zagranicznych i zmierzała w kierunku transformacji gospodarki.
O dotacje unijne na rozwój firmy możesz ubiegać się także w ramach konkursów regionalnych. Największe szanse na zwycięstwo mają w tym przypadku przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. W praktyce oznacza to wprowadzenie nowych produktów lub usług działających na skalę całego województwa.
Podpowiadamy, że dla sześciu województw: śląskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, przewidziano też Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Przewiduje on finansowe wsparcie na rekonstrukcję obszarów wysoko uprzemysłowionych. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby pomóc w inwestycjach produkcyjnych małym i średnim przedsiębiorcom – zapewnić środki na badania i rozwój, a przy okazji zainwestować w odbudowę środowiska.
Zrób coś dobrego dla swojego biznesu i dla środowiska – dotacje FEnIKS
Zwróć też uwagę na Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko – w skrócie: FEnIKS. W ramach programu możesz pozyskać dotacje na wdrożenie ekologicznych rozwiązań, w tym na inwestycje w odnawialne źródła energii, energooszczędne technologie czy rozwiązania pomagające zmniejszyć emisję CO2. Rezultat: Twoja firma będzie generować mniejsze koszty i pozwoli chociaż trochę odetchnąć Matce Naturze.
Henry Ford mawiał, że firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą. Dlatego, jeśli chcesz, aby Twój biznes rósł w siłę, nie przestawaj w niego inwestować. Jednocześnie nie bój się korzystać z różnych źródeł pomocy – w końcu one są po to, aby Twoja firma mogła wypłynąć na szerokie wody. Zgłoś się do wybranych organizacji, dopełnij niezbędnych formalności i ciesz się środkami, które pozwolą Twojej działalności rozwinąć żagle.