News

W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.

Cecylia Rutkowska11 marca 20247 min
W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.

W środę Monika Pawłowska oficjalnie obejmie mandat poselski, zastępując Mariusza Kamińskiego z PiS. Oczywiście, zanim to nastąpi, nowa posłanka musi złożyć ślubowanie na sali plenarnej Sejmu. Jak poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia, jej ślubowanie zostało już zaplanowane na początek środowego posiedzenia. Pawłowska początkowo deklarowała chęć dołączenia do klubu PiS, jednak ostatecznie tak się nie stanie.

Monika Pawłowska zastępuje Mariusza Kamińskiego w Sejmie

Zgodnie z zapowiedziami marszałka Sejmu Szymona Hołowni, w środę odbędzie się sejmowe ślubowanie nowego posła – Moniki Pawłowskiej. Tym samym oficjalnie obejmie ona mandat poselski po Mariuszu Kamińskim z Prawa i Sprawiedliwości (PiS). To kulminacja burzliwych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich tygodniach.

Przypomnijmy, że 20 grudnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał prawomocnie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 roku. W konsekwencji, dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS.

W takich okolicznościach mandat poselski Mariusza Kamińskiego przejęła Monika Pawłowska, która w wyborach parlamentarnych w 2023 roku startowała z czwartego miejsca listy PiS w okręgu wyborczym nr 7 (Chełm). Wówczas zajęła pierwsze nieobejmujące mandatu miejsce. Mimo to, zgodnie z ordynacją wyborczą, po utracie mandatu przez Kamińskiego, właśnie ona miała prawo go przejąć.

Początkowo Pawłowska deklarowała, że po złożeniu ślubowania będzie chciała zostać członkinią klubu parlamentarnego PiS. Jednak te plany się nie powiodły, gdyż poseł Piotr Müller ogłosił, że nie zostanie ona przyjęta do tego ugrupowania, a wręcz "całkiem prawdopodobne" jest wyrzucenie jej z partii.

Ślubowanie posłanki Pawłowskiej w Sejmie w środę

Cała sprawa ślubowania Moniki Pawłowskiej jako nowej posłanki długo pozostawała niejasna i stanowiła przedmiot wielu spekulacji. Na szczęście, w końcu marszałek Sejmu Szymon Hołownia rozwiał wszelkie wątpliwości, potwierdzając, że zaplanowano je na środę, na samym początku posiedzenia.

Warto zauważyć, że ostateczna decyzja co do złożenia ślubowania należy wyłącznie do samej Pawłowskiej. Jak zastrzegł marszałek Hołownia: "Oczywiście, ślubowanie się odbędzie, jeśli pani poseł Pawłowska zechce je złożyć, bo to oczywiście jest w jej dyspozycji".

Procedura składania ślubowania poselskiego

Zanim Pawłowska obejmie oficjalnie swój mandat, musi odbyć się stosowna procedura. Zgodnie z regulaminem Sejmu, nowo wybrani posłowie składają następującą rotę ślubowania: "Ślubuję uroczyście jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pracować ze wszystkich sił dla dobra Narodu i Państwa Polskiego, przestrzegać prawa Rzeczypospolitej Polskiej oraz chronić jej suwerenność i niepodległość".

Ślubowanie odbywa się na sali posiedzeń Sejmu, przed Prezydium Sejmu. Nowo wybrani posłowie kolejno wywołani przez Marszałka Sejmu, wstają i powtarzają rotę ślubowania. Całość ceremonii zwykle jest transmitowana przez Telewizję Polską i inne stacje.

Czytaj więcej: Elektryzujące nowości od znanego przewoźnika - przyszłość autobusów dalekobieżnych!

Pawłowska nie dołączy do klubu PiS pomimo kandydowania z listy tej partii

Sytuacja wokół przynależności klubowej Moniki Pawłowskiej zdaje się być skomplikowana i pełna niejednoznaczności. Początkowo sama zainteresowana deklarowała chęć dołączenia do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Warto przy tym zauważyć, że startowała ona w wyborach z list tej partii, więc taki ruch byłby ze wszech miar logiczny.

Tymczasem jednak członkowie kierownictwa PiS, na czele z posłem Piotrem Müllerem, stanowczo odrzucili taką możliwość. Co więcej, Müller otwarcie stwierdził, że "całkiem prawdopodobne" jest nawet wyrzucenie Pawłowskiej z samej partii. Wydaje się zatem, że drogi Pawłowskiej i PiS rozchodzą się na dobre.

Sytuacja jest o tyle niezwykła, że w normalnym toku rzeczy osoba startująca z listy konkretnego ugrupowania i zdobywająca mandat, powinna zasiadać właśnie w klubie tego ugrupowania. Tym razem jednak tak się nie stanie.

W związku z tym, przed nową posłanką stoją trzy główne opcje: dołączenie do któregoś z istniejących klubów lub kół poselskich, rozpoczęcie aktywności jako niezrzeszona lub założenie własnego koła.

Marszałek Sejmu wyznaczył miejsce Pawłowskiej na sali plenarnej

Zdjęcie W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.

Niezależnie od przynależności klubowej, każdy poseł musi mieć przydzielone własne miejsce na sali plenarnej Sejmu. W przypadku Moniki Pawłowskiej, zgodnie z deklaracją marszałka Szymona Hołowni, miejsce to zostało już ustalone, choć na razie nie podano jego dokładnej lokalizacji.

Z wypowiedzi marszałka wynika jednak, że przydzielone miejsce ma na celu uszanowanie "odrębności" Pawłowskiej oraz uniknięcie "drażnienia tych, których drażnić nie powinno". Jednocześnie ma ono dać nowej posłance możliwość "wypłynięcia na inne wody", czyli swobodnego wyboru przynależności klubowej.

Hołownia ujawnił tylko tyle, że Pawłowska będzie siedzieć blisko klubu, "który chciała sobie wybrać", czyli prawdopodobnie PiS. Wyraził też nadzieję, że szczegóły jej usytuowania na sali plenarnej pozostaną "niespodzianką" dla mediów.

  • Pawłowska może dołączyć do istniejącego klubu lub koła poselskiego
  • Może rozpocząć aktywność jako posłanka niezrzeszona
  • Może założyć własne koło poselskie

Kamińskiego i Wąsika skazano prawomocnie za aferę gruntową

Warto przypomnieć, że cała sytuacja z obsadzaniem mandatu poselskiego przez Monikę Pawłowską wynika z prawomocnego skazania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w tzw. aferze gruntowej. 20 grudnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał ich winnymi przekroczenia uprawnień podczas pełnienia funkcji publicznych w 2007 roku i wymierzył im karę dwóch lat pozbawienia wolności.

Afera dotyczyła nieprawidłowości przy przejęciu przez rent nieruchomości Krajowej Sieci Komputerowej MASKPOL SA. Kamiński i Wąsik mieli doprowadzić do bezprawnego przejęcia nieruchomości o wartości ok. 92 mln złotych.

Oskarżeni Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik
Przestępstwo Przekroczenie uprawnień w aferze gruntowej z 2007 r.
Wyrok 2 lata pozbawienia wolności (prawomocny)
Skutek Wygaśnięcie mandatów poselskich

Dzień po ogłoszeniu prawomocnego wyroku, marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów Kamińskiego i Wąsika. To właśnie umożliwiło objęcie jednego z tych mandatów przez Monikę Pawłowską.

Pawłowska startowała z okręgu nr 7 z czwartego miejsca listy

Przypomnijmy, że Monika Pawłowska po raz pierwszy ubiegała się o mandat poselski w wyborach parlamentarnych w 2023 roku. Startowała wówczas z czwartego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym nr 7 obejmującym powiat chełmski.

Listę w tym okręgu otwierał Mariusz Kamiński, który zdobył tam mandat posła. Pawłowska zajęła natomiast pierwsze nieobejmujące mandatu miejsce na liście. Ówczesne wyniki sprawiły, że znalazła się ona na najwyższym możliwym miejscu spośród tych kandydatów, którzy nie uzyskali mandatu.

  • Okręg wyborczy nr 7 (Chełm)
  • Pawłowska z 4. miejsca na liście PiS
  • Zajęła pierwsze nieobejmujące mandatu miejsce

Zgodnie z zasadami ordynacji wyborczej, w momencie utraty mandatu przez posła otwierającej listę PiS w tym okręgu (czyli Mariusza Kamińskiego), mandat powinien przejść właśnie na Pawłowską. Stąd jej nominacja na nową posłankę, której ślubowanie odbędzie się jutro.

Podsumowanie

Mariusz Kamiński stracił mandat poselski w związku z prawomocnym wyrokiem w aferze gruntowej. Na jego miejsce w Sejmie wchodzi Monika Pawłowska, która w środę złoży sejmowe ślubowanie. Wprawdzie startowała ona z listy PiS, ale ostatecznie nie dołączy do tego klubu.

Sprawa nowego posła budziła szereg kontrowersji, m.in. co do miejsca Pawłowskiej na sali plenarnej. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapewnił jednak, że zaplanowano jej "horała" gwarantujące niezależność. Mimo początkowych deklaracji, Maryla Masłowska nie przyłączy się do PiS.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Tadeusz Rydzyk komentuje wstrzymanie dotacji na inwestycję: Pieniądze z podatków katolików
  2. Protest na granicy z Ukrainą: Sąd uchylił decyzję wójta w sprawie blokady
  3. Korzystny wyrok TSUE dla frankowiczów: co to oznacza dla ciebie?
  4. Czy Tusk zaskoczył banki nowym podatkiem?
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Co dają studia MBA? Poznaj zalety prestiżowych kierunków
NewsCo dają studia MBA? Poznaj zalety prestiżowych kierunków

Ukończenie studiów podyplomowych MBA to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim gwarancja zdobycia kluczowych umiejętności menedżerskich i wiedzy, które pozwolą na objęcie wysokich stanowisk w świecie biznesu. Jakie konkretne korzyści niesie ze sobą dyplom MBA? Wyjaśniamy, dlaczego warto zapisać się na te studia.

Paszport- kiedy jest konieczny i jak wnioskować o jego wydanie?
NewsPaszport- kiedy jest konieczny i jak wnioskować o jego wydanie?

Paszport jest nie tylko dokumentem tożsamości, ale także kluczem do swobodnego podróżowania po świecie. Niezależnie od tego, czy planujesz wakacje za granicą, wyjazd służbowy, czy odwiedziny u rodziny w innym kraju, posiadanie ważnego paszportu jest niezbędne. Jak przebiega wydanie dokumentu paszportowego, gdzie należy złożyć wniosek paszportowy i ile kosztuje dokument paszportowy?

Jak dobrze się bawić przy ograniczonym budżecie
NewsJak dobrze się bawić przy ograniczonym budżecie

Planując zabawę na podstawie budżetu, wiele osób zastanawia się, jak spędzić czas w sposób kreatywny i satysfakcjonujący, nie wydając przy tym zbyt wielu pieniędzy. Istnieje wiele sposobów, aby cieszyć się wolnym czasem bez konieczności nadszarpywania posiadanego portfela.

Czy kryptowaluta jest dobrą inwestycją emerytalną?
NewsCzy kryptowaluta jest dobrą inwestycją emerytalną?

Kryptowaluty stały się nie tylko nowym aktywem inwestycyjnym, ale także szybko rozwijającym się środkiem wymiany w różnych sektorach. Od mało znanej koncepcji cyfrowej po zdobycie uznania głównego nurtu, kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum są coraz częściej stosowane jako metody płatności za samochody, ubrania, gry online, wakacje, a nawet hazard online.